ფრანკოფონია 2019 - კონკურსები

2019 წლის ფრანკოფონიის სიტყვების თემაა ''მითხარი ათი სიტყვა ყველანაირი ფორმით''.
ასოებს, სიტყვებს, ფრაზებს აქვთ აზრი და ფორმაც. ფორმას შეუძლია ხელი შეუწყოს აზრის გაგებას ან პირიქით, მეტი იდუმალება ან ბუნდოვანება შესძინოს.

წლევანდელი თემის საილუსტრაციოდ შერჩეული სიტყვებია:

ARABESQUE – COMPOSER – COQUILLE - CURSIF/-IVE – GRIBOUILLIS – LOGOGRAMME – PHYLACTÈRE – REBUS – SIGNE - TRACÉ

იხილეთ ფრანკოფონიის ათი სიტყვის  ანმარტებები და მალე მათი საილუსტრაციო  ვიდეოები :


გთვაზობთ ფრანკოფონიის 10 სიტყვით შთაგონებულ კონკურსებს:

concours 2019
საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის კონკურსები :
Arabesque – გვანცა ბილაშვილი, თბილისის ილია ჭავჭავაძის სახ. 23-ე საჯარო სკოლა 
Composer – მარიამ ბრეგვაძე, თბილისის 88-ე საჯარო სკოლა
Coquille – კესო გვენცაძე, თბილისის 85-ე საჯარო სკოლა
Cursif/-ive – ნინო ყუბანეიშვილი, თბილისის ილია ჭავჭავაძის სახ. 23-ე საჯარო სკოლა 
Gribouillis – ანასტასია ტყემალაძე, მარი ბროსეს სახ. სკოლა
Logogramme – ნია ბაციკაძე თბილისის ილია ჭავჭავაძის სახ. 23-ე საჯარო სკოლა
Phylactère – x 
Rébus – ნიკოლოზ ზაქაიძე, სენტ-ეგზიუპერის სახ. სკოლა 
Signe – ნინო ზაქაიძე, სენტ-ეგზიუპერის სახ. სკოლა 
Tracé – ანა ნიკოლაიშვილი, თბილისის 175-ე საჯარო სკოლა
1 ადგილი – საბა ხარანაული, თბილისის 115-ე საჯარო სკოლა, ვიდეო
მე-2 ადგილი – თამთა მაზანაშვილი, თბილისის მე-14 საჯარო სკოლა, ვიდეო
მე-3 ადგილი – ლუკა ნოზაძე, თბილისის 124-ე საჯარო სკოლა, ვიდეო

1 ადგილი - თბილისის 151-ე საჯარო სკოლა, ვიდეო
მე-2 ადგილი - თბილისის 175-ე საჯარო სკოლა, ვიდეო
მე-3 ადგილი - ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლა, ვიდეო 
1 ადგილი
მარიამ ხაჟომია, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი 
მე-2 ადგილი
ალექსი კარელიძე, საქართველოს უნივერსიტეტი 
ნინო უგულავა, თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი 

საქართველოს ფრანგული ენის მასწავლებელთა ასოციაციის კონკურსები :

რეგიონული კონკურსები:

1 ადგილი - ნინი გოგოლაშე, ზესტაფონის მე-7 საჯარო სკოლა
მე-2 ადგილი - ჯული ყაველაშვილი, ქუთაისის 30-ე საჯარო სკოლა
მე-3 ადგილი - დეა მარგველაშვილი, ქუთაისის ნიკო ნიკოლაძის სკოლა-ლიცეუმი
ლაურეატები:
მარიამ ჯელაძე, ქუთაისის 35-ე საჯარო სკოლა
მარიამ შავიძე, ზესტაფონის მე-7 საჯარო სკოლა
  • "ფრანკოფონიის თანამედროვე გამოწვევები" - აჭარის ა/რ -ის რეგიონული კონკურსი 
ლაურეატები:
ნიკა აზნაურიშვილი, ბსუ
გვანცა თანდილავა, ბსუ
ლილი მიქელაძე, ბსუ
მალვინა აბაშიძე, ბსუ
მეისან ელ აზაუი, ბსუ
დაჩი იმნაძე, სკოლა ევრო 2000
ელენე ევგენიძე, სკოლა ევრო 2000
ლილე ჩიხლაძე, სკოლა ევრო 2000
ლაშა-გიორგი მიქელაძე, სკოლა ევრო 2000
ანი ციხელაშვილი, სკოლა ევრო 2000